Župu Krista Kralja u Trnju osnovao je blaženi kardinal nadbiskup Alojzije Stepinac 1938god. radi širenja grada i potreba vjernika.

Župa je osnovana 3. srpnja 1938. dismembracijom župe sv. Marka. Istina, razmišljalo se već dvadesetih godina da se na području zagrebačkog Trnja sagradi spomen zdanje u čast I. hrvatskog kralja Tomislava (925-1925), pa je umjetnik Ivan Meštrović još 1922. godine osmislio idejni nacrt crkve Krista Kralja, koji se radi nedovršene regulacijske osnove tadašnjeg Trnja u to vrijeme nije mogao ostvariti.

Tridesetih godina bila je nova ideja za gradnju ovdašnje crkve u kojoj je također sudjelovao umjetnik Meštrović, uz svesrdnu podršku tadašnjeg zagrebačkog nadbiskupa dr. Alojzija Stepinca, koji je želio kao prvi biskup u Hrvata ovjekovječiti spomen na trinaeststoljetno pokrštenje Hrvata, što se trebalo obilježiti 1941. godine.

Ali ondašnje prilike su ovu lijepu ideju osporile i potom prekinule. Poslijeratne prilike su sve to još više usporile i blokirale. Nove prilike nam opet puno ne obećavaju. Kako se za nadu kaže da posljednja umire, za nadati se da će se ovo časno i vrijedno djelo dovršiti prije tisuću i četristote obljetnice pokrštenja Hrvata.

Kip Isusa Krista Kralja napravio je Ivan Meštrović.

Župa graniči na sjeveru sa željezničkom prugom (Župa Palmotićeva — Isusovci), na jugu s rijekom Savom, na istoku sa župom Svete Obitelji, na jugozapadu sa župom Bl. Alojzija Stepinca (Trnjanska Savica) a na zapadu sa župom Sv. Terezije.

U okviru župe djeluje i samostan sestri dominikanki Blažene Hozane Kotorske.

U župi djeluju Neokatekumenski put, Schonstattska obitelj i dva zbora.

 

gallery/zupa2
gallery/crkva krista kralja ld 04 01

Trg Kard. Franje Šepera 1
10 000 Zagreb
Tel.: 01 6155 556